افسردگي شديد

افسردگي شديد

images (54)

فردي که هميشه يا بيشتر اوقات احساس غمگيني مي‌کند، بدون دليل نامشخص گريه مي‌کند يا علاقه و انگيزه‌اش را براي فعاليت‌هاي عادي از دست داده، دچار افسردگي شديد است. افسردگي يک بيماري جدي است که بايد از احساس غمگيني گذرا که ممکن است بعد از فقدان يا مرگ يک عزيز يا دوست ايجاد مي‌شود تمايز داده شود.

علايم افسردگي شديد
 

وجود حداقل ۵ نشانه از اين نشانه‌ها هر روز و به مدت۲ هفته نشان دهنده افسردگي است.


احساس غمگيني و پوچي
کاهش علاقه يا احساس لذت نسبت به فعاليت‌هاي روزانه
تغيير اشتها به همراه کاهش يا افزايش وزن
کاهش يا افزايش خواب
احساس خستگي يا از دست دادن نيرو و توان
احساس گناه و بي‌ارزشي
بي‌قراري يا کسالت
اشکال در تمرکز و تفکر
وجود افکار مکرر مرگ يا خودکشي


ساير انواع افسردگي
 

اختلال دو قطبي (که قبلا به نام اختلال سرخوشي- افسردگي هم خوانده مي‌شد): در اختلال دو قطبي فرد به صورت دوره‌اي دچار افسردگي شديد و يا سرخوشي (خلق غيرطبيعي بالا) شديد يا کمي شديد مي‌شود.
ديس‌تايمي: وجود افسردگي خفيف که حداقل ۲ سال طول بکشد.
افسردگي پس از زايمان: ايجاد افسردگي بعد از تولد يک کودک در زنان.
افسردگي فصلي: افسردگي شديدي است که به طور منظم در فصل‌هايي از سال که نور خورشيد کم است ايجاد مي‌شود.

درمان افسردگي
 

درمان‌هاي دارويي: انواع مختلفي از دارو‌هاي ضدافسردگي وجود دارند که براي درمان افسردگي موثرند. براي اينکه اين داروها تاثير داشته باشند بايد به مدت چند هفته مصرف شوند.
روان‌درماني: در اين روش به طرق مختلف با بيمار صحبت مي‌شود و مشخص شده که «درمان‌هاي گفتاري‌» روشي موثر در درمان افسردگي هستند. اين شيوه شامل ارزيابي و تغيير طرز تفکر، نگرش و مشکلات ارتباطي بيمار است که با افسردگي او مرتبط است.
نور درماني: قرارگيري در معرض نور به صورت روزانه در درمان افسردگي فصلي موثر است.
شوک درماني: مجموعه درمان‌هايي که در آن تحت بيهوشي از مغز بيمار امواج الکتريسته عبور داده مي‌شود و مي‌تواند حتي افسردگي شديد را بهبود ببخشد.اين درمان معمولا ۳ بار در هفته و به مدت چند هفته براي بيمار انجام مي‌شود.
آنچه اهميت دارد اين است که هر فردي که نشانه‌هاي افسردگي را در خود حس مي‌کند بايد توسط پزشک مورد بررسي قرار بگيرد. اگر چه افراد افسرده احساس مي‌کنند هيچ‌چيز نمي‌تواند به آنها کمک کند و درمان موثري برايشان وجود ندارد، اما ارزيابي و درمان براي پيشگيري از افکار خودکشي بسيار مهم است. افسردگي شايع‌ترين علت خودکشي است.
منبع:www.salamat.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت ریاضی زیر را بنویسید. *

X