شوهر شما معتاد جنسی است ؟!

شوهر شما معتاد جنسی است ؟!

مشکلات جنسی در روابط زناشویی گاهی در مسیر غلط درمان می شود . همسر شما خواسته هایی دارد که کمی فراتر از نیاز یک انسان طبیعی است و شما فکر می کنید با روش خودتان می توانید ان را هدایت کنید ولی سخت در اشتباه هستید.

اعتیاد جنسی چیست؟ شاید کلمه ی اعتیاد برای همه آشنا باشد ولی مطئنا هر کسی از مفهوم و خطرات اعتیاد جنسی اطلاعی ندارد. در بین اعتیادهای شناخته شده برخی جزو اعتیادهای عجیب شناخته می شوند که باید نام اعتیاد جنسی را هم به آنها افزود.

بین انواع اعتیاد شاید کمتر به عبارت « اعتیاد جنسی» برخورده باشید اما این عبارت برای توصیف افرادی به کار می رود که به نوعی وسواس گونه در پی تجارب جنسی در روابط زناشویی هستند و در صورتی که نتوانند نیازهای شان را برآورده کنند، رفتار شان مختل می شود. در اصل افرادی که همه کوشش و رفتارشان در زندگی معطوف به جست وجوی رابطه جنسی بوده و زمان زیادی را صرف چنین کاری می کنند و هیچ وقت توانایی متوقف کردن این عمل را ندارند، معتاد جنسی خوانده می شوند؛ معتادانی که برای ترک تقریبا باید همان مراحلی را طی کنند که یک معتاد به مواد باید پشت سر بگذارد. دکتر بهنام اوحدی، روانپزشک درباره این افراد بیشتر توضیح می دهد.

اعتیاد جنسی چیست؟
به طور کلی اعتیاد به رابطه جنسی یک رفتار وسواسی و جبری است که اغلب در مردان اتفاق می افتد اما گاهی خانم ها و به ویژه خانم هایی که نرینگی بیشتری دارند هم دچار آن می شوند. افراد دچار اعتیاد جنسی احساس اجبار و بیقراری مداوم و مکرر در برقراری ارتباط زناشویی دارند و اگر در طول روز یا هفته نتوانند رابطه جنسی داشته باشند، نشانه های محرومیتی از خود نشان می دهند که شبیه نشانه های محرومیت از مواد است. یعنی این افراد خسته، کسل، مضطرب و بیقرار می شوند و الگو های رفتاری شان به هم می ریزد و آرامش خود را از دست می دهند. این موضوع آنقدر برای این افراد بزرگ است که آنها از نظر کارکرد های زندگی دچار مشکل می شوند.
اعتیاد از کجا می آید؟
اعتیاد جنسی در شرایطی که فرد در موقعیت های اضطرابی قرار می گیرد، بیشتر بروز می کند چون وسواس و اجبار هر کدام یک نوع اضطراب هستند و مانند سایر الگو های وسواسی مثل وسواس پاکی و نجسی، وسواس به تقارن و نظم، افکار وسواسی و. . . این وسواس به رابطه جنسی هم پیدا می شود. گاهی اوقات برای افراد معتاد به رابطه جنسی تناوب این کار مهم است و گاهی هم تنوع در شیوه رابطه زناشویی اهمیت پیدا می کند و گاهی هم هردو.
محرومیت برایش تنش زاست 
به طور کلی انتظار می رود بعد از گذشت چند سال رابطه جنسی حالت عادی پیدا کرده و زوجین زندگی غیرجنسی پرباری داشته باشند اما برخی از مردان با گذشت زمان افزایش هیجان جنسی را نشان می دهند. در اعتیاد جنسی فرد در اثر محرومیت از برقراری رابطه جنسی دچار تنش، بیقراری و اضطراب شده و کارکرد زندگی اش مختل می شود. فرد عادی با دوری همسر یا زایمان او کنار می آید اما فرد مبتلا به اعتیاد جنسی نمی تواند این موضوع را بپذیرد. متاسفانه برخی از مردان که دچار اعتیاد به رابطه جنسی هستند، در چارچوب خانواده دچار این اعتیاد نیستند و خارج از خانواده آن را دارند.
مراحل اعتیاد به چه صورت است؟
اعتیاد معمولا از افسردگی و اضطراب شروع می شود. به احساس نیاز به جست وجوی روابط جنسی می رسد و بعد به انجام فعل جنسی و در آخر هم به پشیمانی و افسردگی ناشی از عذاب وجدان می انجامد. البته باید به این نکته توجه داشت که روابط فرازناشویی ریشه ها و سرچشمه های گوناگونی دارد و این تلقی که هر مردی با روابط فرازناشویی معتاد جنسی است، اصلا درست نیست. یکی از مهم ترین عللی که در پس اعتیاد جنسی می توان و باید به آن توجه ویژه داشت، شیوع بالای افسردگی است. نبود مدیریت شادی و مهندسی هیجان در جامعه می تواند به این موضوع بینجامد و مسوولان باید راهی برای شاد کردن مردم بیابند.
این اعتیاد از کجا می آید؟
برای ریشه یابی اعتیاد جنسی بهتر است ابتدا به وسواس اشاره شود. وسواس در مفهوم بزرگ خود در همه افراد وجود دارد و مانند قند خون یا فشار خون است که در افراد به صفر نمی رسد اما وقتی از یک حدی بالاتر می رود، تبدیل به بیماری می شود.
اعتیاد هم همین طور است که از یک میزان بالاتر تبدیل به اختلال می شود. وسواس یک بیماری ارثی است و مقداری از وسواس های جنسی چه به صورت انحرافات و چه به صورت اجبار در افراد طبیعی هم ممکن است دیده شود اما زمانی که این وسواس جنسی کارکرد های فرد را مختل کند، به طوری که به دلیل نداشتن رابطه زناشویی فعالیت های روزمره خود را تعلیق کند، اعتیاد بروز می کند. افرادی که وسواس و اعتیاد به رابطه جنسی پیدا می کنند، اغلب دست کم یک وسواس دیگر را هم دارند که یا وسواس تمیزی است یا نظم و ترتیب یا تقارن.
افراد معتاد جنسی گاهی همزمان انحراف جنسی هم دارند و علائم مربوط به آن را هم بروز می دهند. این افراد با وجود رفتار های زناشویی پیوسته ای که انجام می دهند، باز هم به ارضای کامل زناشویی نمی رسند و تشنگی مداومی دارند که با هیچ نوع رابطه زناشویی برطرف نمی شود. به همین دلیل دیده شده افراد معتاد جنسی گاهی به سیگار، الکل، مواد مخدر یا محرک هم معتاد هستند.
معتاد جنسی، خودشیفته است
گاهی اوقات یکی از علائم فرد معتاد جنسی در رفتار های خودشیفته گونه اش بروز می کند. این مساله به ویژه در آقایان بیشتر دیده می شود. این افراد ممکن است در عرض یک سال چندین ماشین عوض کنند، ساعت های مچی گران قیمت تهیه کنند یا گوشی های موبایل بسیار گران بخرند. در واقع برخی از افراد معتاد جنسی خرید های وسواسی هم دارند و طیف اختلالات کنترل تکانه نیز در این افراد ممکن است دیده شود.
یکسری از افراد معتاد جنسی هم همزمان رفتار های پرهیجان را دنبال می کنند و از این کار لذت می برند. البته این به آن معنا نیست که هر کس شکار، خرید یا ساعت مچی و عینک دودی دوست دارد، در گروه معتادان جنسی قرار می گیرد ولی گفته می شود در افرادی که این مجموعه از چیز ها را همراه با هم دوست دارند یا مثلا چند رفتار را همزمان با هم دوست دارند، احتمال آن بیشتر است.
نشانه های بارزتر اعتیاد جنسی
افرادی که به رابطه جنسی معتاد هستند معمولا فراز و فرود های خلقی زیادی دارند. یکی از اختلالاتی که با وسواس های مختلف همراه است، طیف اختلالات افسردگی دوقطبی به ویژه دوقطبی نوع یک و دو یعنی خلق ادواری و خلق چرخه ای است. افرادی که اختلال شخصیت مرزی دارند یا ضداجتماعی و خودشیفته هستند هم ممکن است دچار اعتیاد جنسی شوند.
افرادی که علاقه مند رابطه جنسی هستند، معمولا مشخصات خاصی را مدنظر دارند اما افراد عیاش هیچ الگویی ندارند؛ به طور مثال مردی ذائقه ترش را دوست دارد، مرد دیگری مزه شور را دوست دارد، یکی دیگر مزه شیرین را می پسندد ولی مردی که امروز غذای شور و فردا غذای شیرین می خورد، پس فردا مزه تلخ را دوست دارد و روز دیگر مزه ترش را، دیگر طبیعی نیست.
این اعتیاد با بقیه فرقی ندارد
پس فراموش نکنید
اگر فکر می کنید اعتیاد جنسی به راحتی قابل ترک کردن است، بهتر است بدانید دقیقا همان مراحل ترک مواد مخدر را باید طی کنید.
میل جنسی زیاد با اعتیاد جنسی فرق دارد
– فردی که میل جنسی زیاد دارد، آمادگی انجام رابطه زناشویی را با فاصله زمانی کم دارد و این نیاز در طول زندگی یا دست کم هر دهه از زندگی اش ثابت است.
–  برقراری رابطه زناشویی در فردی که میل جنسی زیادی دارد، از یک نظمی برخوردار است.
– اعتیاد جنسی یک نقطه شروع دارد؛ مثلا ممکن است فردی بعد از فوت پدرش یا ورشکستگی یا از زمانی که مهاجرت می کند، دچار این معضل شود که در واقع شیو ه ای برای کنار آمدن با -استرس ها و اضطراب ها برای این فرد به حساب می آید.
–  در پی ارضای جنسی فرد از تنش ها ر ها می شود و به نوعی به آرامش می رسد یعنی پیام رسان های مغزی مواد شیمیایی تسکین دهنده ترشح می کنند که این باعث تسکین و آرامش شده و اضطراب فرد را فرو می نشاند. بسیاری از زوجین رابطه جنسی را نوعی دیازپام می دانند و به طور مرتب صرفنظر از گرمی یا سردی مزاج این کار را انجام می دهند.
به درمان فکر کنید
الگو های درمانی سخت نیست
در مورد افراد معتاد جنسی معمولا یک الگوی درمانی به نام قدم های دوازده گانه وجود دارد که در مورد بیشتر معتادان استفاده می شود. علاوه بر این رفتار درمانی شناختی بسیار موثر است اما برای این افراد باید دوره های دارودرمانی هم در نظر گرفته شود چون رفتار های وسواسی را نمی توان بدون دارو درمان کرد اما در مورد افراد هرزه پیشنهاد متخصصان طلاق درمانی است چون هیچ درمان دیگری کارساز نیست. ۸۰ درصد افرادی که وارد سیستم درمان چهار جلسه ای دارو درمانی می شوند، در جلسه دوم بیماری شان تحت کنترل قرار می گیرد اما این مستلزم آن است که خودشان هم بخواهند و همکاری کنند.
فرد بیمار باید بداند که در این روند درمانی بار مسوولیت درمان بیشتر بر عهده خودش است. در اینجا همسر فرد بیمار نیز نقش کمک درمانگر را دارد و پزشک فقط راهنمای درمان است. فرد باید بداند که چه چیزی از دست می دهد و چه به دست می آورد. رابطه زناشویی یکی از ویژگی های زندگی متاهلی است اما فرد بیمار باید بداند که با تعدد و تنوع زیاد رابطه چه چیزی را از دست می دهد و چه چیزی به دست می آورد. این فرد اولین چیزی که از دست می دهد خوشنامی و اعتبار است.
کمک همسر برای ترک اعتیاد
در اینجا همسر فرد معتاد باید کنارش بایستد. او باید قدم به قدم با درمان همسرش پیش برود تا کامل بهبود پیدا کرده و به زندگی عادی بازگردد. متاسفانه برخی مشاوران افراد معتاد جنسی را با افراد هرزه اشتباه تشخیص می دهند و بلافاصله پیشنهاد طلاق می دهند. مهارت متخصص باید طوری باشد که ضمن اینکه اعتیاد به رابطه جنسی را در فرد درمان می کند، همزمان نیروی جنسی او را برای آمیزش با همسر حفظ کند؛ به همین دلیل گاهی لازم است فرد در کنار دارو ها فرآورده های ویتامینی را نیز تجویز کند.
روان درمانی هم مهم است
روان درمانی و گفتاردرمانی هم در ادامه روند درمان برای فرد معتاد جنسی حتما مورد نیاز است ولی در این مورد شیوه روانکاوی یعنی تحلیل روانی توصیه نمی شود بلکه رفتار درمانی شناختی توصیه می شود. شناخت درمانی و رفتاردرمانی نقش بسزایی در این موضوع دارد. البته این موضوع مستلزم آن است که افراد پیگیری کنند چون خیلی از افراد به محض اینکه با دارودرمانی مشکل شان حل می شود، مراجعه شان را قطع می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت ریاضی زیر را بنویسید. *

X