مهارت هاي همسرداري

همسر خوب، يار شاطر، نه بار خاطر
جهت داشتن زندگي موفق و سراسر از شادي و مهر، رعايت ۲۵ نکته ي زير را به شما توصيه مي کنيم :
۱- گمان مبريد که يک ازدواج ايده آل ، هميشه بايد با آرامش توام باشد و تناقضي پيش نيايد. هيچ زن يا شوهري کمال مطلق نيست، بنابراين اجازه دهيد احساسات خوب و بد ظاهر شوند. به گفته ي سعدي، در بوستان نظر نکني، هر جا که گلي هست، خاري هست. تار و پود، بافته ي زندگي سياه و سفيد است.
۲- انديشه خواني نکنيد و صرفا بر اساس تصورات و يا پيشداوري خود تصميم نگيريد!
۳- خودتان براي زندگي تصميم بگيريد و نگذاريد به خاطر توجه بيش از حد به نظرات ديگران در تصميم گيري دچار تزلزل شويد با استمداد از عقل و منطق و يا با مشورت با فرد متخصص امر، تصميم قاطع بگيريد.
۴- در بدو ورود به زندگي زناشويي، اصل مسلمي بايد در نظر داشته باشيد که سرنوشت خوب و بد زندگي منوط و مشروط به سوء يا حسن اداره ي شماست.
۵- در تصميم گيري ها جاي اشتراک براي همسر باقي بگذاريد.
۶- همسر خود را نيز حتي الامکان در سرگرمي هاي خود شريک کنيد.
۷- از همسر خود برداشت هاي صحيح داشته باشيد، به او برچسب غلط و ناپسند نزنيد.
۸- اگر همسر شما )خانم( داراي تالمات و ناراحتي خاصي است ، خود را خونسرد و بي اعتنا جلوه ندهيد ، بلکه با او همدردي و دلجويي کنيد و يا اگر همسرتان )مرد( در خود فرو رفته است ضمن حمايت وي، رفتارش را تحمل کنيد، و به او فرصت دهيد تا مشکلاتش را حل کند.
۹- تفريح و سرگرمي را از زندگي حذف نکنيد . وقتي را به تفريجات خانوادگي اختصاص دهيد.
۱۰- خودتان را فراموش نکنيد.
۱۱- در انتقاد کردن از همسر با ظرافت برخورد کنيد. سعي کنيد اول صفات خوب وي را بر شماريد و سپس انتقادهاي خود را در قالب پيشنهاد و به طرز سوالي مطرح نمائيد.
۱۲- خوبي ها و صفات خوب همسر را هميشه در نظر داشته باشيد و وي را به خاطر خصوصيات و ويژگي هاي خوب و انساني اش تمجيد نمائيد.
۱۳- نقاط ضعف همسر را پررنگ نکنيد با برخوردهاي مناسب مي توانيد اين نقاط ضعف را رفع کنيد.
۱۴- سعي کنيد همسرتان را همان گونه که هست بپذيريد.
۱۵- از اضطراب هاي دروني خود بکاهيد تا افکار غيرمنطقي بر شما غالب نشود.
۱۶- تا آنجا که مي توانيد نگذاريد افسردگي و ناراحتي بر شما غلبه کند زيرا تاثيرش به همسرتان صد چندان خواهد بود. بدو ورود همسر اخبار بد را به او ندهيد.
۱۷- در نظر داشته باشيد که مسائل ظاهرا بي ارزش و کوچک، مي تواند مشکلات عميق و جدي به وجود آورند. بنابراين از حسادت هاي جزئي، از خود خواهي هاي جزيي، از تحريکات و اوقات تلخي ها خودداري کنيد.
۱۸- با طعنه و کنايه صحبت نکنيد و از شوخي به عنوان سلاحي براي رها کردن تيرهاي دشمني استفاده نکنيد.
۱۹- همسرتان نيز خانواده، آشنايان و دوستاني دارد با آنها معاشرت کنيد، رفت و آمد با آنها در تسهيل زندگي شما موثر است. ما به دوستان خوب، محتاجيم.
۲۰- در اداره ي خانه، در کار همسرتان مداخله نکنيد. هيچ چيز بيش از اين او را ناراحت نخواهد کرد. يار شاطر باشيد، نه بار خاطر.
۲۱- مادر زن يا مادر شوهر را يک مشکل در زندگي زناشويي به حساب نياوريد.
۲۲- اگر فرزند و يا فرزنداني داريد، مادرشان را در پيش چشم آنها خوار نکنيد و ارزش و قدر پدر را نيز در نظر فرزندان کاهش ندهيد.
۲۳- همسرتان را از کم و کيف و چگونگي کار و شغل خود بي خبر نگذاريد، چه بسا در مواردي بتواند مشکلي را که حلش در نظر شما دشوار است ، آسان کند و آن را رفع يا راهنمايي نمايد.
۲۴- محيط خانه را تميز نگه داريد، و به نوع پوشش و نظافت و آراستگي خود نيز توجه داشته باشيد. امام صادق )ع( مي فرمايد: »همانا خدا زيباست و زيبايي را دوست دارد«.
۲۵- به همسرتان محبت کنيد . براي محبت کردن به همسر راه هاي متفاوتي وجود دارد که ما در ادامه ي مقالات ” بخش خانواده و زندگي ” سعي مي کنيم اين شيوه هاي محبت را به شما معرفي کنيم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت ریاضی زیر را بنویسید. *

X