۱۱ راه آسان براي کنترل استرس

۱۱ راه آسان براي کنترل استرس

images (92)

يکي از مهم ترين مشکلات انسان ها کنترل استرس است. براي اين منظور ۱۱ مورد از بهترين راه ها براي کاهش استرس در زندگي تان را در اين مقاله گردآوري کرده ايم. با اين که هميشه نمي توانيد استرس را در زندگي تان از بين ببريد، اما مي توانيد با اين تکنيک هاي ساده آن را کنترل کنيد.

۱-حرف بزنيد :

همه احساسات تان را درون خود نگه نداريد. در مورد احساسات استرس زاي خود با کسي که به او اعتماد داشته باشيد و در موردتان قضاوت نکند و سعي هم نکند که ديدگاه خودش را به شما بقبولاند، حرف بزنيد. حتي اگر نتوانيد آن موقعيت را فوراً تغيير دهيد، حرف زدن در مورد آن کمک مي کند که کمي از فشار کمتر شود. مي توانيد اين حرف زدن را با چيزي فيزيکي هم ادغام کنيد : آن را روي کاغذ بياوريد، ورزش کنيد و…

۲-عمل کنيد :

مهم نيست که عمل تان چقدر کوچک باشد. براي خطر کردن و ايجاد تغيير، داوطلب باشيد. سعي کنيد آن موقعيت استرس آور يا حداقل بخشي از آن را تغيير دهيد. رو به جلو رفتن حتي با قدم هاي کوچک هم که شده، به شما کمک مي کند احساس قدرت بيشتري کنيد و کنترل خودتان را به دست گيريد. قدم تان را جلوي قدم ديگر بگذاريد تا به جهتي مثبت گام برداريد. خيلي زود مي بينيد که استرس در شما خيلي کمتر شده است.

۳-به بدن تان گوش کنيد :
 

وقتي ياد بگيريد که بدن تان چطور به استرس واکنش مي دهد، مي توانيد ياد بگيريد که چطور بايد با آن روبه رو شويد. ياد بگيريد که به علامت هاي بدن تان گوش دهيد و راه هايي براي کاهش استرس تان پيدا کنيد.استراحت، ورزش، يوگا و امثال آن هم مي تواند به کمک تان بيايد.

۴-مسؤوليت قبول کنيد :
 

کشف کنيد که براي اين که احساس خوبي نسبت به خودتان پيدا نماييد، بايد چه بکنيد و نيازهاي تان را بر طرف نماييد. راهي ديگر براي کاهش استرس اين است که يک علاقه يا سرگرمي پيدا کنيد که نسبت به آن احساس تعهد و مسؤوليت داشته باشيد. اگر حس مي کنيد که واقعاً کنترل تان را از دست داده ايد، ساکت و تنها نمانيد. از کسي که شايستگي اش را دارد، راهنمايي بخواهيد چطور از موانع و مشکلات عبور کنيد تا دوباره به سمت جلو حرکت کنيد. اگر نمي توانيد در نزديکي تان چنين شخصي را پيدا کنيد، مي توانيد به يک مشاور روان شناس مراجعه کنيد.

۵-خودتان را غرق نکنيد :

اگر استرس زيادي داريد، ممکن است دليلش اين باشد که خودتان را بيش از اندازه درگير کرده ايد. خودتان را از شر مسؤوليت ها و وظايف اضافي خلاص کنيد.ياد بگيريد که چطور مي توانيد بعضي از کارهاي تان را به ديگران واگذار کنيد يا بدون احساس گناه به بقيه نه بگوييد. در صورت نياز از ديگران کمک بخواهيد.

۶- فرار کنيد :
 

گاهي اوقات يک تغيير هر چقدر هم که کوچک باشد، شگفتي مي آفريند. براي يک لحظه هم که شده، همه چيز را فراموش کنيد ! از همه چيز فرار کنيد. براي چند ساعت يا چند روز به جايي برويد که قبلاً نرفته ايد. حتي يک حمام آب گرم مي تواند کمک تان کند.

۷-اولويت بندي کنيد :

شايد نتوانيد از عهده همه مسئوليت ها برآييد، اما مي توانيد ياد بگيريد که چطور هوشيارانه و بدون عصبانيت و استرس، آنها را يکي يکي انجام دهيد.

۸-خودتان را گسترش دهيد :
 

با بهتر کردن زندگي يک نفر ديگر، زندگي خودتان را بهتر کنيد. براي گذشتن از خود داوطلب شويد. با اين کار احساس مثبت بودن، قدرت داشتن و مهم بودن به شما دست خواهد داد.

۹-بگذاريد موفقيت اتفاق بيفتد :

اگر نمي توانيد دنيا را عوض کنيد، خودتان را تغيير دهيد. ياد بگيريد چطور با حرکت به سمت اهداف تان، آنچه هستيد را دوست داشته باشيد. بعد با خودتان متعهد شويد که براي بهتر کردن مسائل مربوط به خود و زندگي تان که فکر مي کنيد نياز داريد، تلاش کنيد. به جاي يک تغيير فوري و چشمگير ياد بگيريد که از گذران زندگي و رفتن قدم قدم به سمت موفقيت لذت ببريد.

۱۰-اجتماعي شويد :

با دوستان و خانواده تان وقت بگذرانيد. از لذت بردن نترسيد. قدر دوستان را بدانيد و اجازه بدهيد بفهمند که دوست شان داريد. شايد عشق بر همه چيز پيروز نشود اما آغاز بسيار خوبي است.

۱۱-ياد بگيريد که چطور شاد باشيد :
 

يکي از نقاط مشترک همه آدم هايي که در زندگي هاي شان موفق هستند، حس سلامت و سرزندگي، نگرشي مثبت و اهدافي واقع بينانه است. هيچ کس کامل نيست. ياد بگيريد چطور از چيزهاي کوچکي که موجب شادي تان مي شود لذت ببريد. قدردان نعمت هاي خداوند باشيد. هر روز روي يک برگه کاغذ چيزي را در مورد خود يا زندگي تان که به خاطر آن قدردان خداوند هستيد، يادداشت کنيد، حتي اگر آن يک روز آفتابي، تماس يکي از دوستان، يا هر چيز کوچک ديگر باشد. اين کار را به مدت يک ماه ديگر ادامه دهيد و هر بار هزار تومان هم لاي آن برگه بگذاريد. در آخر ماه همه آنها را بخوانيد و آن وقت خواهيد فهميد زندگي خيلي بهتر از آن چيزي است که فکر مي کرديد. با آن پول هم هر چيزي که دوست داشتيد را براي خود بخريد يا آن را صدقه دهيد.

منبع:نشريه کوچه ما، شماره ۱۶٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت ریاضی زیر را بنویسید. *

X